Muz Sarartma ve Muz Muhafaza Odaları

Muz Sarartma ve Muz Muhafaza Odaları

Soğutma ve iklimlendirme teknolojisi kullanılarak Muz Sarartma odaları sistemleri ile olgunlaşmamış muzların kutular içeresindeyken iklimlendirme uygulaması kullanılarak sarartma işlemleri yapılır.

Meyvenin sadece dış kabuğunun renginin iyileştirilmesine SARATMA, Meyvenin istenilen tada, renge, kaliteye getirilmesi işlemine OLGUNLAŞTIRMA denir.

Sarartma ve olgunlaştırma işlemi, ısı ve gaz yalıtımı yapılmış, havalandırma sistemleri bulunan sıcaklık ve nem ayarı yapılabilen özel dizayn edilmiş odalarda yapılır.

Ülkemizde ve Yurt dışında en yaygın biçimde muz sarartma ünite kurumlarını gerçekleştiriyoruz. Alfa proje teknoloji ile gerçekleştirdiği sistemlerle yatırımcı firmaların ilgisini çekmektedir.

Muz sarartması en yaygın biçimde sarartma üniteleri ile gerçekleştirilmektedir. Kimyasal olmadan muzların sarartılması işlevi ünite içersin deki havayı oksijen birlikte birleştirerek belirli işlemler ve nem tutma teknolojisi ile sarartma gerçekleştirilmektedir.

Kurulan sistemlerin titizlikle kurulması ve düzenli takip edilmesidir. Muzların ithal ve sevk sonra sarartma işlemine kadar ortam sıcaklığı nem gibi teknik takiplerin uzaktan yapılması ise bu sistemin ne güzel yanıdır. Takip yazılımları kullanılarak, teknolojik alt yapı ile titizlikle takip ve izlenim yapılır.

 

Başarılı Bir Sarartma ve Olgunlaştırma İşlemi İçin Gerekli Koşullar

 

Sıcaklık (Sarartma için: 20- 28 °C, Olgunlaştırma için 14 -20°C)
Bağıl nem (%85 -95)
Etilen gazı (Sarartma için: 3-10ppm, Olgunlaştırma için 100-1000ppm)
Hava hareketi (Oda hacmini 1 saatte 25 -30 kez dolaşacak şekilde)
Zaman (Sarartma ve Olgunlaştırma süresi 48 -96 saat)

Bu aşamada göre muzların pazarlanması için en uygun adım 4 tüketim için ise en uygun 6 dır.
Olgunlaştırma işleminde, Pazar taleplerine bağlı olarak kısaltmak ya da uzatılmak istenebilir. Bu durumda ürünün olgunlaştırılmasında kullanılacak sıcaklık derecesi seçimi çok önemlidir.
 

Örneğin, 18°C’de 4 günde kabuk renginde değişiklik olurken, 14°C’de ise 8 günde renk dönüşümü ve olgunlaştırma gerçekleşir.

Etilen uygulaması yapıldıktan sonra 24 saat süreyle odanın kapısı kapalı tutulur, süre sonunda oda havalandırılmalıdır.

 

Muz Sarartma Odasında Yapılan Uygulamalar

 

Yüksek hava sirkülasyonu ve homojen ürün sıcaklığı sağlayan ekipmanlar
Hassas sıcaklık ve nem kontrolü sağlayan ekipmanlar
Hava sızdırmaz otomatik Seksiyonel kapı
Etilen enjeksiyon sistemi
Sarartma işlemi süresince bilgisayarlı izleme ve kayıt sistemi
Ürün nem kaybını minimumda tutacak şekilde dizayn edilen soğutucular ve soğutma sistemi
Tek katlı, iki katlı ve üç katlı yükleme sistemleri.
 

Muz Sarartma ve Olgunlaştırma Odası Kontrol Sistemi:

 

Muz sarartma odalarında kullanılan mikro işlemcili kontrol sistemi, ısıtma ve soğutmayı üç farklı bölgede kontrol edebilmektedir.
Sisteme opsiyonel olarak, ilave edilen sensörler yardımıyla; nem, basınç, etilen miktarı ve havalandırma kontrolü yapılabilmektedir.
Kontrol sistemi bilgisayar üzerinden Türkçe dil seçeneğiyle çok kolay bir kontrol sağlamaktadır. Ayrıca, modem aracılığıyla uzaktan kontrol de mümkündür.

Kontrol sistemi, bağlı olduğu bilgisayar sayesinde bilgileri kaydedilebilmekte ve grafikler oluşturabilmektedir.
20 farklı program ile 9 güne kadar sıcaklık programı girilebilmektedir.

 

Hasat ve Hasat Sonrası İşlemler

 

Muzun soğukta muhafazasında hasat olgunluğu, muhafaza koşulları, sarartma ve olgunlaştırma uygulamaları önem taşımaktadır. Ağaç üzerinde bırakılan meyveler 40-50 günde olgunlaşmaktadır. Belirli bir hasat olgunluğuna gelmeyen muzlar dışarıdan etilen uygulanarak olgunlaştırılmaktadır. Meyveler ne kadar erken hasat edilirse meyve kalitesi o kadar düşük olmaktadır.

Muz olgunlaşırken bazı aşamalardan geçmektedir. Meyve kabuğunun yeşil rengi bozularak sarıya dönmekte ve meyve eti yumuşamaktadır. Nişasta 3-7 günde şekere dönüşmektedir. Olgunlaşmanın aşamaları;
Yeşil renk dönemi, Rengin açık yeşil olması ve nişastanın şekere dönüşünün başlaması, Taşımaya elverişli olan yarı yeşil dönem,
Muzun kabuk dış yüz renginin ¾ oranında sarı olduğu ve 3/5 °C’de muhafaza dönemi, Kabuk renginin sarı ancak uçların yeşil olduğu pazara gönderme dönemi,  Tam sarı rengin oluştuğu tüketiciye sunma dönemi,
Muz tadının en fazla olduğu, muz kabuk dış yüzünün kahverengi noktalı ve sarı renkli olduğu son dönem.
 

Taze Ürünün Soğuk Hava ile Muhafazası


Muzların olgunlaştırılması 14-20 °C sıcaklıklar arasında belli dereceler seçilerek farklı sürelerde yapılabilmektedir. Nitekim yüksek sıcaklıkta 4 günde, daha düşük sıcaklıklarda 10 günde olgunlaşma sağlayabilmektedir. Bu amaçla muzlar, gevşek bir şekilde istiflenerek, istenen sıcaklıktaki ve %95 bağıl nemli odada tutulur. Bazı çeşitlerde olgunlaşıp sararma için etilen gazına gereksinim varken, bazılarında buna gerek yoktur. Gereksinim varsa 1 m3 olgunlaşma odası hacmine, 1 L etilen gazı yeterlidir. Etilenle olgunlaştırmada en uygun sıcaklık derecesi 16,5 °C’dir. Olgunlaştırmada muzlar sararmaya başlar başlamaz, bağıl nem %85’e düşürülerek kabuğun çatlayıp yarılması önlenir. Olgunlaştırılan muzlar hemen pazara verilir ve bunun için sıcaklığı 14 °C’ye düşürülerek sevk edilir. Böylece satış sırasında aşırı olgunlaşma önlenmiş olur.

Muzlar en düşük 13 °C’de fakat genellikle 14 °C’de %90-95 bağıl nemli depolarda yaklaşık 10 gün süreyle depolanabilmektedir. CA depolamada %5-8 karbondioksit ve %4 oksijen ile depolama süresi 1 aya kadar uzayabilmektedir. Gerek depolama ve gerek olgunlaşmada sıcaklık derecesi çok iyi kontrol edilmeli ve sıcaklık derecesi 0,5 °C dalgalanma yapmamalıdır. Depo sıcaklığının, o çeşide özgü en düşük derecenin altına düşmesiyle bazı soğuk zararı meydana gelir. En belirgin zarar kabuktaki damarların ölmesi ve esmerleşmesidir. Soğuk zararı görmüş muzlar bir daha sarı renk kazanamazlar.

 

Randevu Alın

İletişim

Telefon

(0216) 687 2975

Adres

Barbaros Mah.Kardelen Sk. PALLADİUM TOWER No:2/41 KAT:10 ( 28-CT ) ATAŞEHİR-İSTANBUL

Email

info@alfaproje.net